رزرو آنلاین پروازهای داخلی و خارجی
.
جمعه 3 اسفند 1397 ** 03/12/1397


معرفي
آبشار راين در شمال سوييس و در نزديكي مرز آلمان، بزرگ‌ترين آبشار اروپاست. رود راين كه از كوهستان آلپ در سوييس سرچشمه مي‌گيرد در مسير خود به سوي درياي شمال از شهرهاي زيادي مي‌گذرد. در اين رهگذر و در نزديكي شهر شافهاوزن (Schafhausen) آبشاري به پهناي 150 متر و به بلندي 23 متر پديد مي‌آورد كه يكي از زيباترين چشم‌اندازهاي طبيعي در سراسر دنياست. به باور زمين‌شناسان، اين آبشار 17000 سال پيش، در آخرين عصر يخبندان به خاطر تغيير مسير رودخانه شكل گرفته است. رود پر آب راين به هنگام فرو ريختن از شيب دره چنان پر خروش و مهيب جلوه مي‌كند كه دل هر بيننده‌اي را مي‌لرزاند. گردشگران سوار بر كشتي‌هاي تفريحي تا پاي آبشار مي‌روند. همچنين در هر دو سوي رودخانه سكوهايي ساخته شده تا مسافران از نزديك‌ترين فاصله به تماشاي آبشار بايستند. در نزديكي آبشار يك پل زيبا براي گذر قطارها ساخته شده است. اين پل پياده‌رويي دارد كه از آنجا نيز تماشاي آبشار ديدني‌ست. در كران پايين رودخانه، كاخ شلوس‌هافن (Schloss Haufen) قرار دارد كه بر بلنداي يك تپه‌ي مشرف به رودخانه است. اين كاخ با شكوه، پس از آبشار راين دومين چشم‌انداز زيباي اين ناحيه است و در كنار رستوران و كافه تريا، يك موزه دارد. اين موزه را «سفر در زمان» مي‌خوانند چون تاريخ آبشار و تصاوير گردشگران معروف را به نمايش گذاشته است. در اين كاخ موزه متوجه خواهيد شد كه بزرگاني چون هرمان هسه، شاعر و برنده‌ي جايزه‌ي نوبل در نگهداري اين آبشار شگرف سهيم بوده‌اند؛ يا لرد بايرون -شاعر انگليسي- به اين زيباي روان عشق مي‌ورزيده است! از ديگر ديدني‌هاي آبشار راين قلعه‌ي وُرس است (Worth Castle). اين قلعه در قرن چهاردهم و بر يك جزيره‌ي كوچك در پاي آبشار ساخته شده و در زبان محلي به آن وِرد (Werd) مي‌گويند -به معني جزيره‌اي بر رودخانه- اين بناي باستاني نقش گمرك و نگهباني داشته است. آبشار بلند و خروشان راين كشتيراني در دره‌ي رود راين را مختل مي‌كند. بنابراين كشتي‌ها- نرسيده به آبشار- بار خود را در قلعه‌ي ورد خالي مي‌كنند تا كشتي‌هاي آن سوي آبشار بار را به سر منزل برسانند. آسياب‌هاي آبي دره‌ي راين نيز از جلوه‌هاي زيباي آن هستند. برخي از اين آسياب‌ها يادگار قرن دوازدهم ميلادي‌اند و يكي از آنها بازسازي شده است. اين آسياب با نام آسياب‌خانه (Waterwheel House) يك كافه‌ي كوچك دارد و حال و هواي قرون وسطي را زنده مي‌كند. در گذشته‌هاي دور، از نيروي آبشار راين براي حركت چكشي بزرگ بهره مي‌گرفته‌اند. بنابراين نام ديگر آن «چكش‌چرخ» (Hammer Wheel) بوده است. افزون بر اين‌ها، پارك كنار رودخانه و مغازه‌هاي سوغاتي، به ويژه ساعت‌فروشي‌ها، را از دست ندهيد.
جاذبه ها:
سكوي تماشاي آبشار: براي رفتن به روي سكو بايد از 25 پله بالا برويد تا به نزديك‌ترين فاصله از آبشار برسيد. سكو براي عكاسي و فيلمبرداري ساخته شده و از روي آن خروش مهيب آب و رنگين‌كمان‌هاي خيال‌انگيز ديدني ست.
كاخ شلوس‌هافن (Schluss Haufen): اين قلعه يادآور قرن نهم ميلادي‌ست و خانه‌ي حاكمان محلي بوده است.
قلعه‌ي ورس (Worth Castle): اين قلعه‌ي قرون وسطايي در پاي آبشار قرار دارد و برج ديده‌باني بوده است.
دو شهر كوچك شاف‌هاوزن و لافن در دو سوي رودخانه قرار دارند و قدم زدن در آنها و مشاهده‌‍ي زندگي روزمره‌ي مردم خالي از لطف نيست.
موزه‌ي مشاهير كاخ شلوس‌هافن: در اين موزه تصوير بزرگاني كه از قرن نوزدهم تا كنون از راين ديدن كرده‌اند نگهداري مي‌شود. در اين ميان تصوير ماري شلي -شاعر دوره‌ي رمانتيك- و لرد بايرون -شاعر قرن نوزدهم- ديدني ست.
نقاشي‌هاي بزرگ جي ام دبليو ترنر -نگارگر قرن نوزدهم- را كه مايه‌ي شهرت آبشار شد از دست ندهيد.
نكات مفيد:
ايستگاه قطار لافن با بيش از صد سال قدمت نه تنها بخشي از تاريخ آبشار به شمار مي‌رود، بلكه رسيدن به شهر را آسان كرده است.
بين دو شهر شافهاوزن و لافن يك پل زيبا در بالادست آبشار كشيده شده است و پياده‌روي رويايي در امتداد آن هست.
پس از ديدن آبشار بد نيست سري به قهوه‌خانه و رستوران كاخ شلوس‌هافن بزنيد و نفسي تازه كنيد.
در دو سوي رودخانه مسيرهاي دوچرخه‌سواري وجود دارد كه در برخي موارد تا بيش از 400 كيلومتر طول دارند و به شهرهاي پيرامون رودخانه راه دارند.
در شمال رودخانه پارك بزرگي ساخته شده است كه مي‌تواند محل بازي كودكان و استراحت والدين باشد.نظرات کاربران

نظر خود را بیان کنید

نام شما :

ایمیل :

نظرات